BRAVO górą!

Drukuj

Dzisiejszego popołudnia wykonał swój dziewiczy lot nowy w naszym klubie zawodniczy akrobacyjny model o nazwie BRAVO. Wykonany z zestawu polskiej firmy „Wistmodel" jest rasowym modelem przeznaczonym do lotów w klasie F3A.

 

 

Stanowi bezpośrednie rozwinięcie modeli Vivat, Prestige i Prestige E tej samej firmy. Wyrafinowana konstrukcja w pełni kompozytowa (kadłub, skrzydła i usterzenie przekładkowe GFK – balsa – GFK z lokalnymi wzmocnieniami z włókna węglowego – wykonane w technologii laminowania podciśnieniowego) umożliwia zachowanie regulaminowej masy startowej poniżej 5000g. Kadłub przystosowany do napędu elektrycznego zgodnie z ostatnimi trendami w światowym modelarstwie zawodniczym tej klasy – napędy spalinowe w kategorii F3A praktycznie już zniknęły.
Nie czuję się w pełni upoważniony do oceny tego modelu – w końcu latają nim zawodnicy ze światowej czołówki. Można w tym miejscu mówić wyłącznie o swoich wrażeniach, a te są wprost fantastyczne. Samolot lata świetnie pomimo zaledwie wstępnych ustawień, pilotaż to prawdziwa przyjemność. Precyzyjna regulacja zajmie na pewno kilkadziesiąt lotów, ale przecież to normalna kolej rzeczy w tego typu modelach.

Podstawowe dane techniczne:
Rozpiętość - 1900mm
Długość - 2000mm
Masa startowa - 4740g
Akumulator napędowy - LiPol 10s 4500mAh 25C
Akumulator zasilający - LiPol 2s 1300mAh – 2szt. + manager zasilania
Silnik - Dualsky XM6360DA-10 z regulatorem 90A HV i śmigłem 21x12
Zawodnicy stosują najczęściej silnik Hacker C50 inrunner z przekładnią planetarną – jest on lżejszy od zastosowanego o ok. 270g oraz generuje znacznie mniejsze momenty żyroskopowe.

Na koniec parę słów polecenia. Model zarekomendować można wszystkim potrafiącym docenić profesjonalną konstrukcję i finezję latania akrobacyjnego. Nie zachęcam początkujących do nabycia i budowy tego modelu ze względu na technologię wykonania i dużą dowolność regulacji co wymaga sporego doświadczenia. Nie polecam też tym, którzy szukają „wisielca" do latania 3D, bo samolot ewidentnie posiada parametry do akrobacji precyzyjnej.
Niewielu modelarzy wie, że w Polsce są producenci wytwarzający zestawy modeli na najwyższym światowym poziomie, dlatego też wszystkim miłośnikom kolorowej papierowo-styropianowej chińszczyzny chciałbym zadedykować cytat z wiersza Stanisława Jachowicza - „Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie" ...